29 activisten aangehouden na binnendringen hoofdkantoor Fokker
PAPENDRECHT - De fractie SGP heeft tijdens de raadsvergadering van donderdag 6 november 2025 vragen gesteld naar aanleiding van het binnendringen van het hoofdkantoor van Fokker, eerder vandaag.
Ardjan Boersma (fractievoorzitter SGP): "Voorzitter, vandaag zijn opnieuw pro-Palestina activisten het terrein van Fokker binnengedrongen. Dit keer is het gemaskerde lieden zelfs gelukt om vrijwel de hele dag het hoofdkantoor van Fokker te bezetten. Ik ben vanmorgen zelf even gaan kijken en luisteren. En ik wil namens heel veel Papendrechters mijn afschuw uitspreken over de kreten die daar klonken. ‘Siamo tutti antifascisti!’, ‘Fokker schande, bloed aan je handen’, ‘From the river to the sea, Palestine will be free’. Die laatste leus komt regelrecht uit het woordenboek van organisaties die een einde willen maken aan de staat Israël.
Voorzitter, hoe verschrikkelijk deze leuzen ook zijn, de vrijheid van meningsuiting en demonstratie in Nederland is een groot goed. Het zonder toestemming binnendringen en verblijven in een gebouw van een ander is echter gewoon illegaal (art. 138 Sr). De SGP vindt dan ook dat wat er vandaag en in de afgelopen periode is gebeurd niet kan worden geaccepteerd. Ik heb daarom de volgende vragen aan de burgemeester:
- Was deze demonstratie bij de gemeente aangekondigd?
- Hoe konden deze lieden het hoofdkantoor van Fokker binnenkomen? Is de beveiliging op orde?
- Welke juridische mogelijkheden hebben de gemeente en Fokker om de binnendringers aan te pakken?
- Heeft Fokker aangifte gedaan van huisvredebreuk tegen de binnendringers van vandaag? Zijn er vernielingen gepleegd?
- Zijn er vandaag of eerder personen gearresteerd en worden deze vervolgd?
- Zijn er naar aanleiding van de eerdere illegale acties op het terrein en op de gebouwen van Fokker strafrechtelijke stappen gezet?
- En welke maatregelen zijn of worden er genomen om herhaling van dit soort acties op het terrein van Fokker te voorkomen?
In de beantwoording van de vragen gaf burgemeester Van Driel aan dat Fokker aangifte heeft gedaan. Er zijn 29 activisten aangehouden. Medewerkers van Fokker voelden zich geïntimideerd door de aanwezigheid van de activisten in het hoofdkantoor. Het binnendringen van de activisten is voor Fokker aanleiding om de beveiliging van het hoofdkantoor te evalueren. Van Driel gaat ervan uit dat Fokker adequate maatregelen gaat nemen om dergelijke zaken in de toekomst te voorkomen.
De 29 activisten zijn naar het politiebureau in Dordrecht gebracht. Daar wilden de meeste activisten niet hun naam noemen en de agenten hadden geen andere keuze dan een nummer op hun voorhoofd schrijven, om de personen te kunnen registreren. Het moest ook op die plek, omdat ze anders het nummer eenvoudig konden verwijderen. Hun advocaat sprak schande van deze actie en stelde dat ze als vee werden behandeld. In de loop van de avond werden de activisten weer vrijgelaten.
Foto's: Papendrecht Media