CSG De Lage Waard gecertificeerd als GLOBE Science School

16 juli 2018 door Hennie van der Zouw
CSG De Lage Waard gecertificeerd als GLOBE Science School

PAPENDRECHT - CSG De Lage Waard heeft vanochtend het predicaat GLOBE Science School ontvangen. Daarmee zijn zij de eerste school in de regio Drechtsteden die het doen van écht wetenschappelijk onderzoek volledig heeft geïntegreerd in het lesprogramma. Leerlingen gaan vanaf de brugklas ieder jaar een onderzoek doen samen met onderzoekers van onder andere NASA en Wageningen University. De nieuwe werkwijze zal de onderzoeksvaardigheden van de leerlingen sterk vergroten.

GLOBE is een netwerk van 32.000 scholen in 121 landen die onderzoek doen aan natuur en milieu i.s.m. wetenschappers. Leerlingen onderzoeken bodem, water, atmosfeer en natuur en leren zo op een objectieve, systematische wijze de natuurwetenschappelijke werkelijkheid te analyseren en te interpreteren.  Door onderzoek te doen naar deze thema’s raken leerlingen ook betrokken bij uitdagingen en kansen rondom milieu en duurzaamheid.

Het onderzoek dat gedaan wordt door leerlingen draagt écht bij aan wetenschappelijk onderzoek van de wetenschappers van gerenommeerde instituten als NASA, KNMI, RIVM en universiteiten. Het is daarmee maatschappelijk relevant en motiverend voor de leerlingen.

Een van de eisen om in aanmerking te komen voor het predicaat GLOBE Science School is dat je als school een vakoverstijgende leerlijn onderzoeksvaardigheden hebt voor de bètavakken en aardrijkskunde. Belangrijk is dat er in ieder leerjaar een onderzoeksproject is waarbij leerlingen zelf een hele onderzoekscyclus doorlopen. Om aan deze eis te kunnen voldoen heeft CSG De Lage Waard speciaal in samenwerking met Stichting GLOBE Nederland en de Universiteit Utrecht een unieke leergang ontwikkeld voor haar docenten. Door het volgen van de leergang kunnen alle bèta-docenten de onderzoeks- en ontwerpleerlijn aanbieden aan hun leerlingen. Alle havo en vwo leerlingen zullen vanaf komend schooljaar ieder jaar een GLOBE onderzoek doen. Deze onderzoeken gaan van een eenvoudig onderzoek naar esdoornzaadjes in de eerste klas tot een ingewikkeld onderzoeksproject naar fijnstof in de bovenbouw.

Hans Bezemer, docent natuurkunde en coördinator van GLOBE Science School op CSG De Lage Waard vertelt: “We vinden het belangrijk om leerlingen buiten hun referentiekader te leren denken. Het mooie van deze onderzoeks- en ontwerpleerlijn is dat alle leerlingen op onze school leren hoe ze een onderzoek of een ontwerp moeten opzetten en uitvoeren. Daarnaast willen we met de onderzoeken en ontwerpen aansluiten bij verschillende bedrijven in de regio. De kennis en vaardigheden die de leerlingen opdoen, kunnen ze direct gebruiken in het vervolgonderwijs op een hbo of universiteit.”

Bezemer: “We gebruiken nu bij alle bèta vakken dezelfde onderzoekscyclus van GLOBE. Dit is een stappenplan voor het doen van goed onderzoek. Een poster van deze cyclus hangt in de lokalen van alle deelnemende docenten. Leerlingen zien dat de stappen van het doen van onderzoek bij alle vakken het zelfde zijn. We zijn nu gestart vanuit bèta, maar volgend jaar starten we de leerlijn ook voor de alfa en gamma vakken. Binnen CSG de Lage Waard vinden we dat leren onderzoeken en ontwerpen belangrijk is voor alle havo en atheneum leerlingen." Universiteit Utrecht (Onderwijsadvies & Training) zal voor deze groep docenten opnieuw een tweejarige leergang verzorgen. De ervaren bèta-docenten van CSG De Lage Waard zullen in die leergang een ondersteunende rol spelen voor hun collega’s.

Bezemer: "We zijn zeer tevreden over de samenwerking die we hebben met GLOBE Nederland en de Universiteit Utrecht. We merken dat we hiermee het onderwijs wat we onze leerlingen bieden nog verder kunnen verbeteren. En daar doen we het voor."

Fotograaf Arjan v.d. Plaat. Van links naar rechts op de foto: Joris Veenhoven (U.U.), Hans Bezemer (CSG de Lage Waard) en Matthijs Begheyn (GLOBE Nederland).

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.