In memoriam Ad Matena

23 juni 2017
In memoriam Ad Matena

PAPENDRECHT - Op 22 juni 2017 is op de leeftijd van 79 jaar overleden erevoorzitter Ad Matena van VV Papendrecht.

Het bestuur van VV Papendrecht meldt op haar website:

De verdiensten van Ad voor onze vereniging zijn van ongekend formaat geweest: voorzitter van 1994 tot 2005, vicevoorzitter en verantwoordelijk voor accommodatie van 1982 tot 1994, en leider en stimulator van Werkgroep ’77, de groep mannen die tot op de dag van vandaag de accommodatie bijhoudt en vernieuwt. En dat is nog maar een kleine greep uit de activiteiten die Ad voor onze vereniging heeft verricht. Terecht kreeg hij tijdens de Algemene Ledenvergadering van 2005 de titel erevoorzitter, unaniem ondersteund door de aanwezige leden.

Ad werd lid van voetbalvereniging Papendrecht in het begin van de jaren zeventig van de vorige eeuw. Net als zovele van onze leden kwam Ad bij onze club door zijn zoons, die op jeugdige leeftijd wilden gaan voetballen. En zo kwam het dat Ad jeugdleider werd bij de teams waarin zijn zoons Ton, Addy en Johan speelden. Zelf had Ad nooit gevoetbald, maar zijn leiderskwaliteiten werden al snel opgemerkt door het toenmalige bestuur, onder voorzitterschap van Jan Terlouw: Ad werd gevraagd als leider van het eerste zondagelftal ten tijde van hoofdtrainer Maarten de Keizer, zo rond 1974. In die tijd speelde Papendrecht op het hoogste amateurniveau, in de net door de KNVB ingestelde hoofdklasse. In de jaren daarna kwamen veel jeugdspelers over naar de hoogste selectieteams, altijd opgevangen door Ad. Toen Ad in 1982 toetrad tot het bestuur, werd hij als elftalleider opgevolgd door Jan den Otter.

Ondertussen was in 1977 de Werkgroep ’77 opgericht, door Ad met een aantal enthousiaste en bovenal handige leden. Ook Ad had gouden handen en dat werd zichtbaar bij de grote projecten die door de ‘werkploeg’ uitgevoerd werden. Het woord ‘zelfwerkzaamheid’ werd in die tijd uitgevonden. Een professionele aannemer deed het noodzakelijke voorwerk en vervolgens begon de zelfwerkzaamheid. De werkploeg stond zijn mannetje bij de uitbreiding van de kantine, en bij de kleedkamers, commissiekamers en later de bestuurskamer. Tot op de dag van vandaag is de werkploeg actief met onze accommodatie en opstallen.

De inzet van Ad voor onze vereniging, het voorbeeld dat hij daarin gaf, heeft hij gedeeld met zijn vrouw Rinie en hun kinderen. Rinie heeft zich jarenlang ingezet voor onze vereniging, op verschillende manieren, waarbij haar inzet in de kantine waarschijnlijk het meest bekend is. Oudste zoon Ton werd bestuurslid en sponsor (was Ad trouwens ook), zoon Addy jeugdleider en –trainer, en begenadigd voetballer, terwijl Johan af en toe op installatie-technisch vlak bijsprong.

Naast zijn werk voor voetbalvereniging Papendrecht was Ad ook actief voor de Papendrechtse sportwereld in zijn geheel. Hij was lid van de Sportraad en later lid van een adviescommissie aan de gemeente waarbij het ging om de planning van sportvelden en accommodaties door de gemeente heen. Zowel binnen de KNVB als binnen de gemeente Papendrecht zijn Ad’s verdiensten opgemerkt, getuige de toekenning van de gouden speld van de KNVB en zijn koninklijke onderscheiding als lid in de Orde van Oranje-Nassau.

Met een persoonlijke noot, zowel de op 16 juni afgetreden voorzitter Bram Blom als de huidige vicevoorzitter Peter Michielse hebben als bestuursleden gediend onder voorzitter Ad Matena, in het begin van de negentiger jaren. Ad was een voorzitter van het type “niet zeuren, niet ouwehoeren, gewoon doen”. En hij gaf zelf het goede voorbeeld. Werkzaam in Papendrecht, als directeur-eigenaar van Mamach Machinehandel, was Ad in de gelegenheid om naar het Slobbengors te gaan als dat nodig was, ook overdag dus. En dat gebeurde dus ook. En de vergaderingen waren kort en krachtig. Ad had zelf altijd een mening, maar kon ook waarderen als wij als collega-bestuursleden een andere hadden. Flinke discussies, maar wel met open vizier. En na afloop gewoon een biertje drinken. Robuust, dat was hij.

Ad was voorzitter bij het 75-jarig jubileum van onze vereniging in 1995. Veel activiteiten, jubileumclubblad, mooie receptie en feestavond in het toenmalige hotel ‘De Staatse Schans’. Ad was duidelijk trots, dit was zijn club, en dat heeft hij ook altijd uitgestraald en verdedigd. Het algemene respect voor Ad was al groot, en is in de loop der jaren alleen maar toegenomen. Ad was letterlijk en figuurlijk een groot mens, stond klaar voor iedereen en in het bijzonder voor zijn club.

Moge zijn vrouw Rinie, zijn kinderen Ton, Addy en Johan en hun gezinnen, en verdere familie en vrienden de kracht kunnen vrijmaken om dit verlies te dragen. Ad was geweldig voor de club. Wij hebben van hem geleerd en van hem genoten.

Een bijzonder mens is heen gegaan.

Namens het voltallige bestuur van voetbalvereniging Papendrecht,

Hans Jonker, voorzitter
Peter Michielse, vicevoorzitter

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.