Culturele Raad Papendrecht zoelt dringend nieuwe vrijwilligers

17 september 2013
Culturele Raad Papendrecht zoelt dringend nieuwe vrijwilligers

PAPENDRECHT - Nestor en vice- voorzitter van de Stichting Culturele Raad Papendrecht (CRP), Piet Kaptein, doet een oproep om de gelederen van dit al bijna een halve eeuw actieve beleidsorgaan te komen versterken.

Piet Kaptein: "Het was november 1965 dat de toenmalige burgemeester Keizer onze CRP officieel installeerde, waarbij hij het ultieme doel verwoordde: het adviseren van college en gemeenteraad op cultureel gebied en het concretiseren van initiatieven bij gesignaleerde lacunes. De eerste burger kon toen niet bevroeden dat decennialang de CRP zich zou manifesteren door een eigen invulling te geven aan een Papendrechts cultureel beleid. Er werd bijvoorbeeld een bijdrage geleverd aan de totstandkoming van zeer gewaardeerde instellingen als theater, museum en kunstuitleen. Items als open podium, kunstmarkt, cultureel magazine Paperas, nota 'Tijd voor beleid', koorzangavond, filmhuis, musische vorming floreerden.

Anno nu zijn een viertal secties onder voorzitterschap van een bestuurslid van de CRP heel actief met aansprekende zaken. Zo de sectie Amateurkunst die onder aanvoering van Ruud van Mourik zich verdienstelijk maakt met o.a. het doen exposeren van kunstenaars in publiektoegankelijk ruimten en het runnen van het Open Atelier. Zo de sectie Letteren die, met als voorman Frans Spaanstra, lezingen door aansprekende auteurs,  taalwedstrijden e.d. organiseert.

Zo de sectie Muziek die onder auspiciën van Chris Wijmans een platform wil zijn voor amateur muziekkunstenaars en regelmatig publieke optredens organiseert zoals koffieconcerten bij plaatselijke zorginstellingen en de Papendrechtse Proms met muziekvereniging Excelsior.  Zo de sectie Beeldende Kunst die met trekkers Yvonne Venloo en Bas den Hartog zich allereerst onderscheidt door het adviseren in de aankoop van kunstwerken in de openbare ruimte, het promoten en het onderhoud ervan. Dit vijftal wordt een achttal door de presentie van de gedreven voorzitter Guus Klein Hofmeijer, de zeer betrokken Aline Tuit en mij.

Vooral onder aanvoering van de zo cultureel bevlogen voorzitter, wijlen Ruud Montijn, kende de CRP vele hoogtepunten. Beeldende Kunst deed van zich spreken door de aanzet te geven tot kunst langs de openbare weg, Amateurkunst door het initiëren van tentoonstellingen, Letteren door het beleggen van literaire avonden en Programmering door het mede inhoud geven aan het aantal voorstellingen in theater De Willem. Een waardig opvolger van Montijn was Hans Hulwit die in het recente decennium continuïteit wist te bewerkstelligen door onder meer het bewaken van de adviezen aan de gemeentelijke bestuurders, het uitbreiden van de activiteiten van de secties Beeldende Kunst en Muziek en het onderhouden van contacten met culturele beleidsmakers. Sinds een jaar treedt Guus Klein Hofmeijer in zijn artistieke sporen en ook hij heeft het culturele wel en wee in onze gemeente hoog in zijn vaandel staan.

Over wee gesproken, in het jaar 2006 dreigde de invloed op de politieke besluitvorming marginaal te worden door de creatie van een zelfstandige Culturele Advies Raad (CAR)  De CRP dreigde in het slop te geraken door gevoelens van frustratie omdat een rechtstreekse  beleidmatige invloed op het doen en laten van college en raad taboe leek te worden. Met name door toedoen van de tot hulp schietende burgemeester De Bruin – die immer een warm pleitbezorger is voor de CRP - kwam er een zogenoemde Personele Unie. CRP en CAR bleven zo gezamenlijk en in gelijke samenstelling  en het beleid en de uitvoering van culturele aangelegenheden beïnvloeden.

Door recente interne mutatie, vergrijzing en verhuizing staat de teller nu op acht bestuursleden die de vlag van de CRP dragen. Om te waarborgen dat Papendrecht, zoals in de beginjaren negentig voor vele gemeenten een schoolvoorbeeld was van hoe op lokaal terrein met cultuur omgesprongen moet worden, doe ik een dringende oproep.  Aan hen die het belang van cultuur in eigen domein onderschrijven om zich tot  30 september aanstaande  te melden voor een informatief gesprek met ons bestuur bij ambtelijk secretaris Wendy van der Hoeven. Zij is bereikbaar via w.vdhoeven@papendrecht.nl of 078 6150496 (op dinsdag en donderdag tot 15.00 uur).

De inzet van die ontmoeting? Om te traceren of u en wij interesse hebben in uw toetreding tot de CRP, die zes maal per jaar ‘s avonds op het gemeentehuis vergadert.

Volgens de CRP heeft de overheid, ook de plaatselijke, de uitdaging om een klimaat te scheppen en te bevorderen waarin initiatieven op het gebied van cultuur kunnen ontstaan. Zolang de burgers dat willen! Aan u de actie in de vorm van een cultureel getinte reactie! Alle hens aan dek!’

Aldus Piet Kaptein

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.