Dominee op bezoek in de klas

20 februari 2012
Dominee op bezoek in de klas

PAPENDRECHT - Kinderen van vier basisscholen in Papendrecht hebben vorige week aan vier predikanten het hemd van het lijf gevraagd. En dat vonden de dominees niet erg.

Tenminste, dominee Van Die van de Morgensterkerk aan de Muilwijckstraat genoot zichtbaar van de openhartige vragen die hij voorgeschoteld kreeg toen hij woensdagochtend de Oranje Nassauschool bezocht. 'Jullie stellen goede vragen!', zei hij geregeld tegen de kinderen van groep 5 van juf Lindhout. De leerlingen hadden van te voren hun vragen opgeschreven. 

Wat vindt u het mooiste lied?
Van Die: 'Blij blij vind ik mooi! Kennen jullie die?' Veel kinderen knikken. 'Maar ook "Wat de toekomst brenge moge", maar die zullen jullie vast niet kennen.' 'Jawel, die ken ik!', roept een van de kinderen. Van Die erkent dat er veel mooie liederen zijn. 'Ook liederen die niet in de kerk gezongen worden, kunnen heel mooi zijn.'
 
Hoeveel liederen staan er in de bijbel? 
Van Die: 'Dat zijn er een heleboel, want de bijbel is een dik boek. Die heb je niet zomaar uit. Ik ken er heel veel, bijvoorbeeld de Psalmen. Die zijn al heel oud, maar nog steeds ontzettend mooi.'
 
Hoe lang duurt een kerkdienst?
Van Die: 'Bij ons duurt de dienst meestal ongeveer een uur. De één vindt dat veel te lang, en de ander vindt dat weer te kort. Er zijn kerken in Papendrecht waar de dienst twee uur duurt, of soms nog langer. Maar bij ons is het meestal een uur, en daarna drinken we gezellig met elkaar koffie. In de kerk vertellen we het verhaal van God en we bidden met elkaar.'
 
Hoeveel mensen heeft u gedoopt?
Van Die: 'Ik had deze vraag al verwacht, dus ik heb thuis alvast even nagekeken hoeveel het er waren, en ik kwam op 350 keer.''Wow, dat is veel!', reageren enkele kinderen. Van Die vervolgt: 'Maar dat waren niet alleen kinderen, maar ook enkele grote mensen. Want als je als kind niet gedoopt bent, en je wilt toch bij Jezus gaan horen, dan mag je als volwassene gedoopt worden.'
 
Hoeveel mensen komen er in de kerk?
Van Die: 'Elke dienst komen er ongeveer 250 mensen naar de kerk. Maar er horen bij onze kerk ongeveer 1300 mensen. Het is eigenlijk maar goed dat ze niet allemaal tegelijk komen, want er is in onze kerk maar plaats voor 300 mensen. Maar iedereen is altijd welkom, zeker ook kinderen!'
 
Vindt u het fijn om dominee te zijn? 
Van Die: 'Ik vind het hartstikke fijn! Omdat een dominee twee dingen doet die ik heel leuk vindt. Je gaat met allerlei mensen om. Ik ga op bezoek bij kleine baby's die pas geboren zijn en bij oude mensen van negentig jaar. Daarnaast vind ik het heel mooi om telkens weer het verhaal van God te vertellen, want dat is een heel mooi verhaal.'
 
Hoeveel keer bidt u per dag? 
Van Die: 'Ik doe dat altijd bij het eten, maar ook voor de dag. Als ik "s morgens opsta, lees ik de krant en ga ik eten, en ook ga ik dan bidden. Ik probeer daarvoor elke dag ruim de tijd te nemen, ook wanneer ik het heel druk heb. Want het is heel belangrijk om met God om te gaan, zeker als dominee. Maar dat geldt natuurlijk voor iedereen.''Als ik bid, vraag ik dingen aan God, maar ik probeer ook te luisteren en stukjes te lezen uit de bijbel.'
 
Welk bijbelverhaal vindt u het mooist? 
Van Die: 'Heel veel verhalen zijn mooi, maar die over Zacheüs spreekt me heel erg aan. Weet je waarom? Hij lag er een beetje buiten. De mensen mochten hem niet, maar van Jezus mocht hij erbij horen. Dat is heel belangrijk!'
 
Hoeveel keer heeft u gepreekt?
Van Die: 'Ook deze vraag had ik verwacht en ik heb dat even nagekeken. Ik denk dat ik ongeveer 2000 keer een kerkdienst heb geleid.' Gezien de gezichtsuitdrukkingen klinkt dat als onvoorstelbaar veel in de oren van de kinderen.
 
Hoe bent u dominee geworden?
Van Die: 'Ik wilde eigenlijk dokter worden, maar toen ik ging kijken op de universiteit, vertelde ze me dat er genoeg dokters waren. Omdat ik het leuk en belangrijk vind om met mensen om te gaan, ben ik de domineeschool gegaan, en daar heb ik geen spijt van gekregen!'
 
Na een groepsfoto gaat dominee Van Die verder naar groep 7. 'Het is heel druk, maar ook ontzettend leuk om te doen!', verzekert hij me op de gang.
 
Themaweek voor Kerk en School
Voor alle christelijke basisscholen in Papendrecht werd vorige week de Themaweek voor Kerk en School gehouden. Het doel van deze week is onder andere de relatie tussen kerk en school versterken, kinderen die (vrijwel) nooit in een kerk komen te laten kennismaken met kerk en geloof en het is een verdieping van het godsdienstonderwijs.
 
De volgende scholen deden mee: Koningin Beatrixschool, Oranje Nassauschool, Prins Constantijnschool en de Prins Florisschool. Deze scholen werden respectievelijk bezocht door predikanten van de Sionskerk, Morgensterkerk, Elimkerk en Bethlehemkerk.

Zie ook de website van Piet van Die: www.pietvandie.nl

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.