Moet dat nu zo?!

16 januari 2006
Moet dat nu zo?!

PAPENDRECHT - Reactie van ChristenUnie Papendrecht op de recente ontwikkelingen rondom het (nieuwe) theater:

"Een triest theaterdrama.
Sinds maandag op dinsdagnacht 19/20 december 2005 is het mis in politiek Papendrecht. Ruzie, verwijten, grote woorden, en bestuurlijke missers beheersten die avond en nacht de vergadering van de gemeenteraad. De fractie van de ChristenUnie, met als woordvoerder Wilco Scheurwater, geassisteerd door André van Leeuwen hebben zich die avond ingehouden. Met ruzie hebben wij niet zoveel, eerlijk gezegd. Ruzie in de coalitie PAB, VVD en CDA. En u weet het allang, het ging over het realiseren van het theater aan de haven.

Weet u nog wel een zelfde soort theater als precies drie jaar ervoor op 19 december 2002 op de agenda van de raadsvergadering stond, het theater op de Markt. Een theater dat toen € 16.000.000,- ging kosten, waar toen een besluit over viel met als ik het nog goed weet 16 stemmen voor en zes stemmen tegen. Tegen stemden toen de PvdA, de ChristenUnie en de SGP. Wij, de ChristenUnie, waren toen tegen deze enorme uitgave voor dat theater en tegen de plaats, pal achter een groot appartementengebouw op de Markt. Die € 16.000.000,- en niet te vergeten de jaarlijkse exploitatiekosten van dat theater vonden en vinden wij een te hoge prijs.

Daar komt natuurlijk bij dat wij en ook de achterban van de ChristenUnie geen enthousiaste theaterbezoekers zijn. En dat is zacht uitgedrukt. Vooral ook omdat in de theaters soms, en soms ook wel vaker dan soms, voorstellingen worden gegeven waar wij ons helemaal niet thuis bij voelen. Integendeel! Denk maar aan het protest van Wilco Scheurwater een aantal jaren geleden over de programmering toen in theater de Willem. Zelfs op de televisie (TV Rijnmond) was zijn duidelijke protest te horen. Dat moet ook klip en klaar gezegd worden. Maar goed, dat is de programmering en niet het theater zelf. Het ging toen en nu over het theater zelf.

Wij hebben ons toen heel serieus afgevraagd:
“Doet Papendrecht de goede dingen, en doet Papendrecht dat goed?”
En ons antwoord die wij onszelf gaven was. “Nee, als wij dit theater bouwen, dan doen wij niet de goede dingen”. Een gemeente, we noemen ons graag een dorp, gebouwd pal tegen Dordrecht aan, een middelgrote stad, en op nauwelijks 15 autominuten verwijderd van een wereldstad met de vele uitgaansmogelijkheden, moet dit niet willen.
Dat is te hoog gegrepen in een gemeente waar zo ontzettend veel moet gebeuren. Op allerlei gebied.

We noemen een paar voorbeelden.
1.Een nieuw centrum met de daarbij behorende infrastructuur.
2.Een zwembad, zeer belangrijk voor de hele bevolking. (Ons zwembad veroudert nu snel)
3 Goede sportvoorzieningen, belangrijk voor onze jeugd, maar niet alleen voor hen. ( Ook de sporthallen zijn aan vervanging toe.
4.Werken aan goede recreatieve voorzieningen in de omgeving van Papendrecht. ( liefst in de Alblasserwaard).
5.De sterke vergrijzing van de bevolking van onze gemeente moet de aandacht hebben op allerlei gebied.
Dat alles heeft bij ons hoge prioriteit.
Dat was ons standpunt in 2002. En dat is ons standpunt nog.

Na dat besluit over het Markttheater in 2002 is er veel gebeurd. U hebt het allemaal kunnen lezen in de kranten en krantjes. Men kwam mede door een referendumaanvraag en door protesten van bewoners rondom de Markt terug op dat besluit. Gelukkig!
Er werd een heel inspraakproject opgesteld met vele ideeën hoe het wel zou moeten.
Uiteindelijk mondde dit alles uit in een theatervoorstel met daar bovenop een monsterachtige woonwijk van twintig etages voor een bedrag van €10.300.000.== dat o.a. vanwege die grote woontoren op die plek ook door het CDA werd afgekeurd.

Toen kwam in de nacht van het theater plotseling het idee om de woontoren te verkleinen tot dezelfde hoogte als de maximale hoogte van het Merwehoofd, (de ‘Fokkerwijk’ in aanbouw), 14 etages dus. Maar…., dan kostte het theater volgens natte vingerwerk bijna € 12.000.000,- Een kleine €. 2.000.000,- meer. Maar zeiden PAB, VVD, Groen Links en D’66 in een amendement: Dat theater moet gerealiseerd worden. Een klein onderzoekje door de wethouder, dat mocht nog. Maar realiseren dat moest. Dat stond in het door de genoemde partijen voorgestelde amendement.

En zo gebeurde het ook om twee uur in de nacht. Een stemming met 11 leden voor en 10 leden tegen. Wij waren met stomheid geslagen. Wij vonden en vinden dit onverantwoordelijk. Vooral omdat in oktober was afgesproken, na het aftreden van wethouder Stremler, dat voor de verkiezingen van maart geen grote dossiers meer op deze wijze zouden worden opgepakt. Er komt dus een veel te duur theater op een heel kwetsbare plaats in het hartje van historisch Papendrecht. Dat historische kunnen we dan wel vergeten, mede dankzij het PAB! Het kan toch wonderlijk gaan in de politiek.

Ik vroeg bij het begin van mijn verslag. Moet dit nu zo?! En het antwoord is natuurlijk. Nee, zo moet het natuurlijk niet. Hoe dan wel? Het lijkt mij goed om nu af te wachten wat de nieuwe gemeenteraad na 7 maart a.s. er van vindt. Dat zou wel eens anders kunnen zijn.
Het worden spannende verkiezingen in ons goede Papendrecht."

André van Leeuwen
Secr. fractie ChrUnie.

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.